09.06.2015 Stoliki stropowe TOPMAX

STOLIKI STROPOWE TOPMAX PRZYSPIESZAJĄ WYKONAWSTWO STANU SUROWEGO

Podczas budowy centrum rozwojowo-technologicznego dla producenta robotów, firmy KUKA, po raz kolejny okazało się, że prace żelbetowe są prowadzone w sposób optymalny, jeśli dostawca systemów deskowania i kierownictwo budowy ściśle ze sobą współpracują. Tylko w taki sposób można zrealizować zwykle bardzo napięte harmonogramy, nie przekraczając przy tym kosztorysu. Specjalizując się w systemach deskowaniowych firma Hünnebeck zastosowała na placu budowy w Augsburgu optymalne rozwiązania, umożliwiające szybkie tempo prac.

Producent robotów KUKA inwestuje obecnie w budowę centrum rozwojowo-technologicznego przy głównej siedzibie przedsiębiorstwa w Augsburgu. Na prawie 38.000 m² łącznej powierzchni wszystkich kondygnacji powstają miejsca pracy dla około 850 pracowników biurowych, powierzchnie konferencyjne, hale testowe robotów, salon wystawowy oraz nowa stołówka dla wszystkich pracowników firmy.

Na początku kwietnia miało miejsce uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod ten spełniający nowoczesne kryteria budynek, gdzie zużycie energii ma wynosić przynajmniej 30 procent mniej od aktualnie obowiązujących przepisów dotyczących energooszczędności budynków. Ukończenie kompleksu biurowego jest przewidziane na koniec 2015 roku. Za przestrzeganie precyzyjnie nakreślonego harmonogramu i kosztorysu odpowiadają wspólnie oddziały planistyczne firmy Bilfinger Hochbau GmbH we Frankfurcie i Monachium. W ścisłej współpracy z inwestorem przedsiębiorstwo to zoptymalizowało projekt wykonawczy i zajmuje się teraz budową kompleksu.

Wsparcie dla tak ambitnie założonego harmonogramu ukończenia stanu surowego pozyskano w firmie Hünnebeck, specjaliście w zakresie systemów deskowań. Firma opracowała i dostarczyła dla potrzeb projektu wszystkie rozwiązania systemowe w zakresie deskowań i bezpieczeństwa pracy. Opracowana koncepcja okazała się strzałem w dziesiątkę: po dokładnie 10 miesiącach stan surowy, tj. kondygnacja podziemna wraz z sześcioma kondygnacjami naziemnymi jest niemal na ukończeniu. „To był ogromny wysiłek”, podsumowuje René Faber, kierownik projektu w firmie Bilfinger. „Wszystkie strony zaangażowane w projekt wykonały swoją pracę w sposób profesjonalny. W przeciwnym razie nie osiągnelibyśmy sukcesu”.

TOPMAX ZAPEWNIA NAJKRÓTSZE CZASY REALIZACJI

Eksperci z firmy Hünnebeck, pracujący w ramach monachijskiego zespołu projektowego, który sprawuje nadzór nad placem budowy, dokładnie skalkulowali przy projektowaniu rozwiązań szalunkowych specyficzne uwarunkowania placu budowy i opracowali optymalną technologię  robót, tak aby brygady robocze mogły szybko i bezpiecznie wykonywać swoje zadania. Kluczowym elementem, który zadecydował o szybkim postępie budowy, było zastosowanie innowacyjnych stolików stropowych Topmax, które były obecne na budowie w ilości 3800 m². System ten, w pełni zoptymalizowany pod kątem oszczędnego czasowo i kosztowo planu robót, znakomicie nadaje się do szybkiego deskowania dużych i wysokiej jakości powierzchni stropowych o regularnym rzucie i powtarzalnym układzie. Takie warunki występowały podczas budowy nowego centrum technologicznego KUKA przede wszystkim na kondygnacjach naziemnych. Cechują się one otwartym rzutem z dużymi powierzchniami stropowymi ze stosunkowo nielicznymi słupami. Elementami usztywniającymi konstrukcję są szyby windowe i klatka schodowa.

PRZEMYŚLANE DETALE SYSTEMU

Dzięki stolikom stropowym Topmax (10 m² i 13 m²) generalny wykonawca osiągnął nie tylko bardzo szybki czas montażu i demontażu deskowania, ale także wysokiej jakości powierzchnię betonową. Zapewniało to mające 15 mm grubości poszycie z tworzywa sztucznego, zamontowane w wysokiej na 12 cm i ocynkowanej ogniowo ramie stalowej stolika Topmax. Co istotne, wyjątkowo gładkie poszycie szalunku nie wymagało ani jednej wymiany podczas całego przebiegu prac. Zresztą same stoliki stropowe Topmax nie wymagały też żadnych dużych nakładów na ich czyszczenie pomiędzy przestawieniami: poszycie z tworzywa sztucznego oraz wytrzymała, malowana proszkowo rama stalowa praktycznie nie ulegały zanieczyszczeniu, a drobne przywierające osady można było łatwo usuwać.

Aby zaoszczędzić czas na wykonywaniu mniejszych powierzchni uzupełniających na augsburskiej budowie, zastosowano specjalne uchwyty kantówki Topmax. Do profilu stolika mocuje się uchwyty, w których umieszcza się kantówkę, na którą następnie nakładane jest poszycie. To szybki proces, którego jednak nie oferują tradycyjne stoliki stropowe. Zastawki czołowe są deskowane wielofunkcyjnym kątownikiem czołowym Topmax, który równocześnie może być stosowany do mocowania systemu ochrony bocznej Protecto, pozwalającej na utworzenie zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości.

Poziome przemieszczanie stolików Topmax przy montażu i demontażu deskowania ułatwiał wózek przesuwny. Na placu budowy w Augsburgu wykorzystano możliwość przemieszczania równocześnie dwóch stolików Topmax, każdy o powierzchni 13 m² z zamontowanym zabezpieczeniem bocznym, w tylko jednym cyklu roboczym  żurawia, dzięki widłom transportowym o nośności 1250 kg.

SPRAWDZONE ROZWIĄZANIA SZALUNKOWE

Jednak nie tylko zastosowanie stolików Topmax zadecydowało o efektywnej realizacji stanu surowego. Starannie opracowane rozwiązania przewidziano również dla takich obszarów deskowania, które były szczególnie wymagające pod względem technicznym, co w efekcie spowodowało, że także one nie przedłużały czasu realizacji budowy. Zaliczał się do nich przykładowo wysoki hol budynku, gdzie na wysokości 11 m należało wykonać podciąg o wysokości 150 cm. Także zaokrąglone naroża ścian zewnętrznych wymagały starannie zaplanowanego rozwiązania w zakresie deskowania. Dla holu planiści Hünnebeck opracowali rozwiązanie polegające na wykorzystaniu 11-metrowych wież ID15, które stanowiły konstrukcję nośną dla deskowania podciągu, wykonanego z elementów szalunku stropowego Topflex z dźwigarami drewnianymi.

Zaokrąglone ściany zewnętrzne wykonano przy użyciu deskowania radialnego Ronda. Podstawą tego łatwego w użyciu deskowania systemowego są wytrzymałe i gotowe do użycia elementy, w skład których wchodzą stalowe elementy kapeluszowe ze śrubami rzymskimi, które umożliwiają dopasowanie do dowolnego promienia (od 2,75 m). Można je też wygodnie łączyć ze sprawdzonym deskowaniem Manto, które zastosowano na placu budowy w Augsburgu do szalowania wszystkich powierzchni ścian.

INTENSYWNA WSPÓŁPRACA

„Wraz z naszymi przemyślanymi rozwiązaniami w zakresie deskowania i dzięki intensywnej obsłudze placu budowy przyczyniliśmy się do zapewnienia niezakłóconego przebiegu budowy i do optymalizacji kosztów”, uważają eksperci z zespołu Hünnebeck. Kierownictwo budowy potwierdziło te słowa: „Dzięki partnerskiej i profesjonalnej współpracy z kadrą kierowniczą Hünnebeck mogliśmy zrealizować w bardzo krótkim czasie rozwiązania techniczne i skomplikowane detale. Możliwy dzięki temu, niezakłócony przebieg budowy i całościowa koncepcja deskowania z systemami Topmax, Manto i Ronda znacząco przyczyniły się do ukończenia stanu surowego budowy”.

 

Aby przejść do galerii proszę kliknąć na zdjęcie. Zdjęcia znajdujące się w galerii mają większą rozdzielczość.Zapraszamy do kontaktu!

Wybierz jakiś kraj

Channel Islands
Eesti
Føroyar (Færøerne)
Ísland
Latvija
Slovensko